کاربرد فناوری‌های پیشرفته در کمک به بیماران اوتیسمی


 

 

شرکت brain power، شرکتی فعال در حوزه فناوری‌های سلامت است که در شهر ماساچوست قرار دارد. این شرکت که در سال ۲۰۱۳ تأسیس شده است بر علوم پیشرو عصب‌شناسی و کاربرد فناوری‌های پوشیدنی نوین به‌ویژه عینک گوگل در این زمینه تمرکز دارد.
این شرکت نوپا نرم‌افزاری مبتنی بر علوم مغز و اعصاب برای تبدیل فناوری‌های پوشیدنی به وسایل کمکی برای چالش‌های آموزشی افراد مبتلابه اوتیسم توسعه داده‌ است. هدف آن‌ها آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان و بزرگ‌سالان مبتلابه اوتیسم است.

آن‌ها یک مجموعه نرم‌افزاری منحصربه‌فرد با نام «مغز توانمندشده» (Empowered Brain) با هدف کمک به کودکان برای یادگیری مهارت‌های اجتماعی، زبان‌آموزی و رفتارهای مثبت توسعه داده‌اند. این نرم‌افزار امکان جمع‌آوری داده‌های قدرتمند و ابزارهای تحلیلی منحصربه‌فردی دارد که امکان شخصی‌سازی واکنش‌ها را به کودکان می‌دهد. این نرم‌افزار در دو حوزه اوتیسم و آسیب‌های مغزی به بیماران کمک می‌کند.
به گفته مسئولان این شرکت : “رویکرد ما استفاده از علوم پیشرفته مغز و اعصاب و درعین‌حال با تمرکز بر ماهیت تعاملات انسانی و دیگر چالش‌ها است. ما اطلاعات عددی مبتنی بر مغز را به‌صورت علمی و دقیق جمع‌آوری و استفاده می‌کنیم و به‌صورت بینش‌ها و پاسخ‌هایی به کودکان و والدین آن‌ها ارائه می‌دهیم که به‌راحتی برای آن‌ها قابل‌درک باشد. هدف ما امیدبخشی، بینش، ادراک و ادغام اجتماعی این کودکان با جامعه است. پلتفرم ما توانایی‌های زیر را دارد:


• تعاملات اجتماعی: تعاملات اجتماعی امری حیاتی برای رسیدن به خودکفایی است اما برخی از کودکان مبتلابه اوتیسم برای انجام این کار با مشکل روبرو هستند. ابزارهای ما می‌توانند موارد بسیاری را اندازه‌گیری و تحلیل کنند. ازجمله آن می‌توان به رمزگشایی احساسات با زبان صورت و بدن، شناخت واکنش‌های احساسی در صورت افراد، خیره شدن در چشم، ارتباط چشمی و … اشاره کرد.
• یادگیری زبان: تأخیر در یادگیری زبان هزینه‌های بسیاری را برای آموزش و پیوند با اجتماع به همراه دارد. با استفاده از دانش عصب‌شناسی و فناوری‌های پیشرو، ما راه‌هایی را جهت افزایش انگیزه و بهبود یادگیری زبان بر اساس سبک یادگیری واقعی برای کودکان مبتلابه اوتیسم ارائه داده‌ایم که در نهایت می‌توانند برای کاربر خاص شخصی‌سازی شوند. برنامه‌های ما بر اساس بازی‌وارسازی و هوش مصنوعی ساخته شده‌اند و بسیار سرگرم‌کننده و قابل انطباق هستند.
• کنترل رفتار: اوتیسم اغلب شامل رفتارهای تکرارشونده می‌شود. این رفتارها ممکن است در طولانی‌مدت بر خودکفایی افراد تأثیر داشته باشد اما باید در نظر داشته باشیم که این رفتارها آرامشی کوتاه‌مدت را برای افراد مبتلابه این بیماری فراهم می‌کند. تمرکز ما بر مدیریت اضطراب‌های درونی و بیش‌ازحد حساس است. و جایگزین کردن رفتارهای پنهانی با سایر رفتارهای تکرارشونده درزمانی که بیمار به آن نیاز دارد را به آن‌ها آموزش می‌دهیم. ما همچنین برنامه‌هایی برای اضطراب‌های شدیدتر مانند جابجایی‌ها را داریم. مانند جابجایی به یک مدرسه جدید یا رفتن به مراکز خرید بدون استرس.
• سازمان‌دهی دسته‌ها: بسیاری از افراد مبتلابه اوتیسم در دسته‌بندی‌های انتزاعی چیزهایی مانند توپ، سگ، و یا خوشحالی مشکل دارند و به‌جای آن تصاویر لحظه‌ای شخصی را جایگزین آن می‌کنند. قابلیت چهارم ابزارهای ما اندازه‌گیری و کمک به تشکیل دسته‌های معنایی دقیق و پایدار برای افراد است.

منبع:nfp.ir


نظرات و سوالات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *