قاب گوشی هوشمند، پایشگر دقیق گلوکز


قاب-گوشی-هوشمند-پایشگر-دقیق-گلوکز-

در حالی که گوشی‌های هوشمند انواع ویژگی‌هایی همچون سیستم موقعیت‌یاب جهانی (GPS)، فشار‌سنج هوا و درک عمق را به دست آورده‌اند، بیماران دیابتی احتمالا تعجب می‌کنند که چرا دستگاه‌های اندازه‌گیری قند خون (گلوکومتر) هنوز مستقل و جدا هستند. محققان در دانشگاه سن دیگو کالیفرنیا یک دستگاه گلوکومتر توسعه داده‌اند که در یک قاب گوشی هوشمند جای‌گذاری شده است و ممکن است روزی به‌عنوان بخشی از یکی از تلفن‌های هوشمند تولیدی تبدیل شود.


این سنسور که جی‌فون (GPhone) نامیده شده است به صورت مداوم قابل استفاده است اما برای تشخیص سطح گلوکز به یک قرص ترکیبی آنزیم-کربن یک بار مصرف نیاز دارد که پیش از ورود نمونه خون باید در بالای این سنسور قرار گیرد. این قرص‌ها داخل یک قلم سوزنی‌شکل‌ می‌شوند که آن‌ها را در یک زمان پخش و توزیع می‌کند. آن‌ها مغناطیسی هستند و بنابراین به سنسور نوار لخت فلز گلوکومتر جدید می‌چسبند.

سنسور، همراه با یک بسته الکترونیکی در داخل گوشی، سیگنال الکتریکی تولید شده توسط واکنش گلوکز در خون را با قرص‌ها اندازه‌گیری می‌کند و نتیجه را به صورت بی‌سیم به گوشی هوشمند ارسال می‌کند. از آنجا یک برنامه می‌تواند خوانش‌ها را مدیریت کند، به شما اجازه می‌دهد آن‌ها را به اشتراک بگذارید، و همه کارهایی که امروزه برنامه‌های دیابت انجام می‌دهند را انجام دهید. تمامی این کار‌ها در یک مدل دستگاه در حال کار اثبات مفهوم انجام شده است، اما چالش‌هایی برای کاهش هزینه قرص‌های فردی و شاید بهبود قابلیت استفاده آن‌ها وجود خواهد داشت.
توسعه فناوری جی‌فون می‌تواند معامله بسیار بزرگی برای بیماران دیابتی باشد، چرا که جدا شدن گلوکومتر از بیمار می‌تواند خطر سلامتی قابل‌توجهی برای او به همراه داشته باشد و حمل ناشیانه آن در کیف پول یا جیب همیشه وضعیت ایده‌آلی نیست.

منبع: infp.ir


نظرات و سوالات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *