خود مراقبتی با استفاده از تکنولوژی در دسترس


خود مراقبتی به مجموعه اقدامات و فعالیت‌های آگاهانه‌ای که به شکل هدفمند برای تامین و حفظ سلامت افراد اجرا می‌شود، گفته می‌شود. هدف از اقدامات متولیان سلامت این است که فرد بتواند به طور مستقل از سلامت خود مراقبت نماید. در این میان رفتار خانواده به عنوان یکی از اجزای مهم در خود مراقبتی محسوب می شود. البته آنچه مهم است، توجه به این نکته است که استقلال در روند خودمراقبتی به معنای بهره نگرفتن از ارگان‌های مسئول همچون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیست.

خود مراقبتی

در بسیاری از کشورهای پیشرفته تعامل اولیه پزشکان با افراد جامعه (برای مثال پزشکان خانواده) سعی در حفظ سلامت و عدم نیاز در مراجعه به مراکز درمانی است. برنامه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در سال‌های اخیر بر خو دمراقبتی و تغییر رفتار مردم در این راستا به عنوان مهمترین چالش بر سر راه اجرای برنامه خودمراقبتی می‌باشد.

شایان ذکر است که برای خود مراقبتی به شکل صحیح و کامل، باید آموزش مراقبت از سلامتی و بهداشت انجام گیرد. چه بهتر که این برنامه از طرف وزارتخانه‌ای که مسئولیت این امر را در جامعه برعهده دارد و برای تمامی افراد بخصوص در سنین نوجوانی شروع شود. چرا که درصورتی که آموزش از طرف مجریان کلانی که خود آموزش دیده‌اند انجام نشود، امکان ورود افرادی بدون تخصص لازم در این حیطه وجود خواهد داشت.

همچنین تحقیقات ثابت کرده است که به هر میزانی که این آموزش‌ها و خود مراقبتی ها در سنین پایین تری انجام شود، هم نتیجه بخش‌تر می‌شود و هم با هزینه کمتری به سرانجام می‌رسد.

از جمله طرح‌های بزرگی که توسط معاونت اجتماعی وزارت بهداشت در همین راستا در حال طراحی و اجراست، اپلیکیشن‌های سفیران سلامت و سفیران سلامت دانش آموزی است.

دکتر سیاری نیز در همین راستا در گفت و گوی با سلامت نیوز، با تاکید بر این نکته گفت: «اگر مردم به طور جدی در حدی که سواد دارند آمادگی داشته باشند خودمراقبتی را بپذیرند یعنی کیفیت زندگی خود را که شامل تحرک مناسب برای ارتقای سلامت، اصلاح عادات و شیوه غذایی، پرهیز از استعمال سیگار و پیشگیری از حوادث رانندگی که بار زیادی به کشور تحمیل می کند، اصلاح کنند، حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد از هزینه های درمانی را می توانند کاهش داده و کنترل کنند»


نظرات و سوالات کاربران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *