تله مدیسین چیست؟ چه کاربردهایی دارد؟


تله مدیسن

تله مدیسن

تله مدیسن چیست؟

سلامت دیجیتال باعث می شود تامدیریت و بهبود سلامت خود و خانواده ما بهتر، زندگی سازنده ترداشته باشیم وهمچنین در تحویل خدمات بهداشتی موجب بهبود دسترسی، کاهش هزینه ها افزایش کیفیت داروها شده وانهارا شخصی تر و دقیق تر می کند.

به دو دلیل ژنومیک بخشی از تعریف سلامت دیجیتال است:

۱-DNA یک مولکول دیجیتال است که گاهی اوقات به عنوان کد زندگی نام برده می شود. DNA شامل تمام دستورالعمل های لازم ساخت یک موجود زنده است. خیلی شبیه کد نرم افزار تابع یک کامپیوتر است کد DNA عملکردهای کدگذاری پروتئین را در سلول های ما انجام می دهد. با این حال، بر خلاف کد کامپیوتری که یک کد باینری است که شامل ۱s و 0s است، DNA ما از یک کد چهار پایه شیمیایی تشکیل شده است، اسیدهای نوکلئیک adenine (A)، سیتوزین (C)، guanine (G) و thymine (T)، همچنین ACGs و TS

۲- انقلاب دیجیتال با استفاده از الکترونیک دیجیتال در اواخر دهه ۵۰ میلادی هر دو ژنومیک را قادر می سازد تا فراتر از چیزیکه هست بشوداز طریق استفاده از محاسبات مدرن، تکنولوژی مثلابا استفاده رباتیک تعیین کندکه چه نوع ژنتیکی داریداین فرایند در ۱۶ سال گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته است. در سال ۲۰۰۷ ممکن است ۱۰ ماه طول بکشد اماامروز فقط یک ساعت طول می کشد.

برای توضیح کامل درباره ی سلامت دیجیتال و عصر جدید جامعه می توانید کتاب “موج چهارم: سلامت دیجیتال”را بخوانید. Paul Sonnier – The Fourth Wave: Digital Health همچنین می توانید عضوگروه بهداشت دیجیتال در LinkedInشوید.Digital Health group on LinkedIn. این گروه شامل اخبار جهانی بهداشت و درمان دیجیتال است که از طریق مراقبت دقیق و به اشتراک گذاری اخبار مربوطه، به عنوان بخشی از اکوسیستم سلامت دیجیتال جهانی تبدیل شده و در جهت پیشرفت دانش و ایجاد روابط بین همه ذینفعان دیجیتال سلامت است.

خدمات بهداشتی ازراه دور(Telemedicine):

خدمات بهداشتی ازراه دور(Telemedicine) ، مانند ارزیابی های بهداشتی یا مشاوره،با استفاده از زیرساخت های مخابراتی این اجازه را می دهد تا ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی به تشخیص و ارزیابی بیمار بپردازند.

تفاوت بین سلامت الکترونیک و پزشکی تله مدیا چیست؟

پزشکی تله مدیااتحادیه خدمات بهداشت و درمان و مخابرات / فناوری اطلاعات است که هدف آن کمک به افراد در مناطق دور افتاده است که در مواقع ضروری به مراکز درمانی دسترسی ندارند. صنعت مراقبت های بهداشتی همواره یکی از پرطرفدارترین صنایع رو به رشد در بازار جهانی است. تکنولوژی کلی تله مدیسین در حال حاضر تاثیر مثبتی در مناطق توسعه یافته ایجاد کرده وهمچنین کشورهای در حال توسعه نیز ان را تایید و پشتیبانی کرده اند که نشان دهنده ی کمک به نجات جان انسان ها و بالا بردن استاندارد جهانی سلامت است. در حالی که سلامت الکترونیک یک ابزار انقلابی اطلاعاتی در زمینه مراقبت های بهداشتی است که هدف آن ایجاد آگاهی بهداشتی در میان افرادی است که لزوما بیمار نیستند هر کسی می تواند اطلاعات مربوط به سلامتی را از طریق اینترنت به دست آورد. و مهمتر از همه این است که یک فرایند پیشگیرانه است.

بخوانید: کاربردهای هوش مصنوعی در پزشکی

 

تاریخچه پزشکی تله مدیا(History of telemedicine)

توسعه تله مدیسین مدرن با اختراع زیرساخت ارتباطات راه دور آغاز شداز جمله تلفن و تلگراف در اوایل، فناوری تله مدیسین برای استفاده در شرایط نظامی تصویب شد. مانند سفارش مواد مخدر یا مشاوره پزشکی لیست تلفات و جراحات نیز از طریق تلگراف ارائه شد.اولین نمونه از انتقال الکترونیکی پرونده پزشکی در سال ۱۹۴۸ در پنسیلوانیا رخ داد، هنگامی که تصاویر رادیولوژیکی از طریق خط تلفن به فاصله ۲۴ مایل بین دو شهرداری ارسال می شد. چند سال بعد، رادیولوژیست های کانادایی یک سیستم تلویزیون رادیویی ساختند برای استفاده در داخل و اطراف مونترال.

در روزهای اول پزشکی تله مدیسین، متخصصان بهداشت ازاین تکنولوژی به عنوان راهی برای رسیدن به بیماران مناطق روستایی استفاده کردند. با این حال، فناوری به سرعت در مناطق شهری گسترش یافت، به ویژه آنهایی که از کمبود مراقبت های بهداشتی رنج می بردندمانند اتش نشان ها که در سال ۱۹۶۷، پزشکان دانشگاه مدیاما میامی و اداره آتش نشانی میامی، ریتم های الکتروکاردیوگرام را از طریق کانال های رادیویی صدای واحدی از واحدهای نجات آتش نشانی به بیمارستان یادبود شهر جکسون انتقال دادند.

انواع پزشکی تله مدیاست(Types of telemedicine)

۱- نظارت بر بیمار از راه دور (Remote patient monitoring) :نظارت بر بیمار از راه دور (RPM)، به نام Homecare telehealth نامیده می شود، یک نوع مراقبت بهداشتی آمبولانس است که به بیمار اجازه می دهد از یک دستگاه پزشکی مانند تلفن همراه برای انجام یک آزمایش معمولی استفاده کنند و اطلاعات آزمایش را ارسال کنند. تکنولوژی RPM شامل دستگاه نظارت روزانه مانند گلوکز متر برای بیماران مبتلا به دیابت و مانیتورهای فشار خون یا فشار خون برای بیماران دریافت کننده مراقبت های قلبی است.

داده ها را می توان با استفاده از یک سیستم کامپیوتری ویژه تلفن همراه به دفتر پزشک ارسال کرد. با استفاده از یک برنامه نرم افزاری ویژه نصب شده بر روی کامپیوتر هوشمند.اطلاعاتی که بیمار می فرستد در یک پایگاه داده ی Relational ذخیره می شود تا متخصصین مراقبت های بهداشتی بتوانند داده ها را به عنوان یک نمونه خاص یا به عنوان یک روند مشاهده کنند افراد سالمند و مبتلیان به سرطان نیاز بالایی به استفاده از ان دارند.

بخوانید: تکنولوژی های جدید پزشکی

۲- فروشگاه و به جلو(Store-and-forward): به علت تله مدیسین نامتقارن، تله مدیسین فروشگاه به ارائه دهندگان اجازه می دهد تا اطلاعات بیماری خود رامانند نتایج آزمایشگاه با یک پزشک در مکان دیگری نیز به اشتراک بگذارند.

۳- تله مدیسین تعاملی(Interactive telemedicine):تله مدیسین تعاملی به پزشکان و بیماران اجازه می دهد تا در زمان واقعی ارتباط برقرار کنند. چنین جلساتی می تواند در خانه بیمار یا در یک مرکز پزشکی در نزدیکی انجام شود و شامل مکالمات تلفنی یا استفاده از نرم افزار ویدئو کنفرانس مطابق با مقررات قانون حمل و نقل بیمه درمانی و حسابداری است.

مزایای تله مدیسین (Advantages of telemedicine):

۱- راحتی – بیماران:صرفه جویی در وقت و هزینه.

۲- افزایش دسترسی – بیماران در مناطق روستایی می توانند خدمات تخصصی را به آسانی دریافت کنند.

۳- تله مدیسین می تواند تعداد لغوقرار ملاقات بیماران را کاهش دهدوهمان موقع به ارائه دهنده اطلاع دهد.

۴- اجازه می دهد تا ارائه دهندگان به تشویق انتخاب شیوه زندگی سالم بیماران خود، از جمله توقف سیگاربهتر بپردازند.

معایب تله مدیسین (Disadvantages of telemedicine):

۱- ناتوانی در تجویز داروها – بسیاری از ایالت ها به طور کلی اجازه تجویز آنلاین (بدون عارضه با تجویز الکترومغناطیس) بدون روابط بین پزشک و بیمار را ممنوع می کنند.

۲- ارائه دهندگان باید در مورد نحوه استفاده از وسایل پزشکی تلوزیونی آموزش ببینند همچنین هزینه های مربوط به تجهیزات مشگل ایجاد می کند. در نظر گرفتن هزینه راه اندازی تلمودیسین ممکن است به ویژه برای امکانات روستایی بسیار سخت باشد.

 

منبع: ویرگول


نظرات و سوالات کاربران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *