بررسی اهمیت نقش رسانه های دیجیتال در ارتقای سلامت جامعه


Digital-Healthcare

با توجه به گسترش جوامع و افزایش هزینه های درمان، لزوم آموزش دائمی شهروندان در جهت پیشگیری از بیماری ها و ایجاد فرهنگ خودمراقبتی، بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.

از طرفی نمی توان چشم بر پیشرفت تکنولوژی و گسترش روزافزون استفاده از آن در زندگی فرو بست، این تکنولوژی ها به گونه ای جای خود را در زندگی مردم باز کرده اند که هر فرد در طول روز به طور متوسط بیش از دو ساعت از زمان خود را صرف استفاده از دستگاه‌های هوشمند می‌کند. مقاومت در برابر این سرعت تحولات امکان ناپذیر است، در این تغییرات پرشتاب کسانی برنده اند که با هوشمندی، سرعت و انعطاف بیشتری به تحولات پاسخ داده و خود را با این موج سازگار کنند، در این راستا بهترین واکنش ممکن استفاده از بستر ایجاد شده و گسترش مفاهیم حوزه سلامت به حوزه تکنولوژی می باشد.

در این میان، با توجه به کمبود فضای فیزیکی و هزینه های بالای ایجاد بستر های فیزیکی برای آموزش و اطلاع رسانی درحوزه سلامت، نقش تکنولوژی و رسانه های دیجیتال، به دلیل فراهم آوردن امکان آموزش از راه دور و گسترش دانش خود مراقبتی و پیشگیری به روشی نوین ، موثر و کم هزینه، پررنگتر می شود.

در ادامه با بررسی آمار استفاده از بستر های دیجیتال در حوزه سلامت، میزان اهمیت و تاثیر آن در سلامت افراد را بیشتر مورد بررسی قرار می دهیم.

آمارها نشان داده که بسیاری از افراد وقتی درباره یک بیماری می‌شنوند یا به آن دچار می‌شوند، برای کسب اطلاعات بیشتر به اینترنت مراجعه می کنند، به طوری که از هر 3 نفر 1 نفر از آن‌ها به منظور شناخت مشکل سلامتی خود از اینترنت استفاده می‌کند. همچنین 72 % از کاربران اینترنت ادعا کرده‌اند که درسال 94 به منظور کسب اطلاعات درمانی و خدمات پزشکان در اینترنت جستجو کرده‌اند. در میان منابع آنلاین موجود، 77 % از بیماران از موتورهای جستجو، 76% از بیماران از وب سایت‌های بیمارستان‌ها، 52% از بیماران از وب‌سایت‌های اطلاعات درمانی و سلامتی به منظور جستجو و تحقیق استفاده کرده اند.

این درحالی است که 34% از خانواده، دوستان و همکاران تحقیق کرده اند و 49% به پزشکان مراجعه و تنها 32% از تلویزیون، 20 % از مجلات و 18 % از روزنامه ها به منظور جستجو استفاده کرده اند.

این آمار با صراحت بیشتری اهمیت منابع آنلاین در اطلاع رسانی ها و تحقیقات بیماران را بیان می کند.

به غیر از نقش بسترهای دیجیتالی در درمان، موثر بودن نقش آن ها در اطلاع رسانی و آگاه سازی از اصول خود مراقبتی در پیشگیری از بیماری ها، اهمیت توجه مناسب به فرآورده های دنیای دیجیتال در حوزه سلامت را گوشزد می کند، به طوری که طبق آمار 65 تا 85 درصد از مراقبت هایی که به سلامت افراد منجر می شود، محصول همین خود مراقبتی هاست.

حال اجازه بدهید نقب عمیق تری در آمار بزنیم.

با توجه به تحقیقاتی که در سال 95 انجام گرفت، 73.1 % از افراد، نقش آموزش الکترونیک در رشد اطلاعات سلامت را موثر و 12.3 درصد افراد آن را بسیار موثر ارزیابی کردند، که این ارقام به خودی خود بیانگر تاثیر فراگیر بستر های دیجیتال در ارتقای آگاهی و دانش سلامت افراد می باشد.

همچنین با بررسی میزان نقش پیام ها و اطلاعات سلامت پایگاه های پزشکی و بهداشتی نسبت به سایر رسانه های جمعی در تغییر رفتار کاربران، مشخص شده است که بیشترین رسانه تاثیرگذار رسانه آنلاین است به طوری که نقش اینترنت در میان سایر رسانه ها مانند تلویزیون، رادیو، مجلات، روزنامه ها، کتب تخصصی و دوستان آشنایان، با 37.7% بیشترین تاثیرگذاری را داشته است ، درحالی که 15.4% از افراد، پزشکان و متخصصان را در این زمینه موثر دانسته اند.

بنابراین از طرفی مراقبت سلامت پایدار و با کیفیت، به خدمات متکی بر فناوری اطلاعات و یک پلتفرم دیجیتال وابسته است، و از طرف دیگر این پلتفرم های دیجیتال، مانند وبسایت و اپلیکیشن موبایل، به علت فراگیر بودن، ارزان بودن، سهولت دسترسی و موثر بودن، ابزار مهمی در امر آموزش و اطلاع رسانی به افراد جامعه به خصوص در زمینه سلامت محسوب می شوند و می توان گفت رسیدن به سلامت پایدار و پیشگیری و خود مراقبتی فراگیر در جامعه با ایجاد یک بستر یکپارچه دیجیتال برای اطلاع رسانی، آموزش و پایایی سلامت افراد، در کنار بهره گیری از مزایایی مانند مقرون به صرفه بودن، در دسترس بودن و آسان بودن استفاده، افقی نزدیک و قابل وصول خواهد بود.

sm_digital-health_hilchshutterstock

 


نظرات و سوالات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *