اینترنت اشیا و سلامت دیجیتال (پیوندی برای بهبود سبک زندگی)


اینترنت اشیا هرچند هنوز به شکل گسترده ای در حوزه سلامت استفاده نمی‌شود، اما در ۵ سال آینده شاهد جهش شگفت انگیزی در این زمینه خواهیم بود. این جهش هم در جهت کلینیکی و هم در جنبه استفاده کاربران و بیماران خواهد بود.

اینترنت اشیا و سلامت دیجیتال

ابعاد استفاده از این تکنولوژی به سرعت در حال افزایش است و به همان ترتیب قیمت آن کاهش می‌یابد. در کنار تکنولوژی اینترنت اشیاء استفاده از واژه هایی مانند سلامت دیجیتال، اپلیکیشن های سلامت محور و شبکه سلامت بسیار دیده می‌شود.

استفاده از اینترنت اشیاء یا IOT نه فقط در فرآیند درمان و یا پیشگیری بلکه حتی در انبار مواد دارویی در صنعت دارو و یا بیمارستان‌ها نیز بسیار کارآیی دارد. برای مطالعه بیشتر اینجا کلیک کنید.

مواردی از استفاده اینترنت اشیا و سلامت دیجیتال در سلامت

۱- فرآیند خود مراقبتی با استفاده از اپلیکیشن های سلامت دیجیتال. برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

۲- ایجاد شبکه کاملی از اطلاعات بیماران و یا حتی افراد در ریسک خطر بیماری خاص

۳- تشخیص علائم بیماری و یا خطر و مخابره خودکار آن به پزشک و یا مرکز درمان

۴- رهگیری داروها از کارخانه تا دست مشتری

۵- جلوگیری از ایجاد بازار سیاه در محصولات پر مشتری

۶- طبقه بندی اطلاع رسانی‌های لازم به مردم در مواقع ضروری بدون ایجاد حالت هراس در کل جامعه

۷- آموزش آنلاین و زنده در حیطه سلامت و پزشکی و حتی بازآموزی‌ها

مثالی درباره استفاده از اینترنت اشیا و سلامت دیجیتال

همانطور که می‌دانید گاهی ثانیه‌ها در تشخیص به موقع و نجات جان بیماران اهمیت پیدا می‌کنند. مدت زمانی که طی می‌شود تا یک متخصص بر سر بالین یک بیمار برسد، سرنوشت‌ساز است. حال اگر برای فردی با استفاده از یک اپلیکیشن مشخص گردد که ریسک چه بیماری‌هایی دارد (برای مثال با استفاده از این اپلیکیشن) و یک سنسور بتواند اطلاعات لازم این فرد را به نزدیک‌ترین مرکز درمانی ارسال کند، این فرد به شکلی غیر مداخله‌ای تحت نظر پزشک خواهد بود. پرونده پزشکی این فرد و سوابق بیماری در اختیار پزشک معالج بدون صرف وقت اضافه در اختیار خواهد گرفت. لذا نهایتا تکنولوژی اینترنت اشیا و سلامت دیجیتال روی بهبود سبک زندگی فرد و کاهش ریسک خطرات برای او موثر می‌گردد.


نظرات و سوالات کاربران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *